حفاظت در مقابل آتش سوزی

ddd

اگر حرارت و زمان آتش سوزی و دسترسی به اکسیژن هوا به اندازه کافی باشد، چوب در حدود 200 درجه سانتی گراد آتش می گیرد. برای مشتعل شدن تحت تاثیر مستقیم آتش ،چوب به درجه حرارتی بین 300-400 درجه سانتیگراد نیاز دارد. اگر چوب را تحت تاثیر تشعشع حرارتی قرار دهیم و حرارت آنرا بالا ببریم به حرارت بیشتری در حدود 500-600 درجه سانتی گرد نیازمندیم تا بتوانیم آن را شعله ور کنیم. شعله ور شدن و سوختن چوب به گونه ای کنترل شده با سرعتی ثابت انجام می گیرد.

لذا در بسیاری از موارد کاربرد تنها یک لایه تخته گچی بسیاری از الزامات حریق را تامین می کند. برای مقاومت بیشتر در برابر آتش از نوع مقاوم حریق تخته های گچی با رنگ قرمز مشخص می شوند و دارای افزودنی هایی می باشد که مقاومت آن را در برابر آتش افزایش می دهند. تخته گچی عادی به علت ترک خوردن تنها می تواند در مراحل اولیه آتش سوزی وظیفه محافظت در برابر حریق را انجام دهد اما تخته های مقاوم در برابر آتش به علت دارا بودن الیاف و افزدونیها یکپارچگی بیشتری در دمای بالا دارند.

تخته گچی مقاوم در برابر آتش باید بتواند حداقل یک ساعت مقاومت داشته باشد.
این تخته های گچی با ضخامت های گوناگون به همراه تخته های چوبی در ساختارهای گوناگون دیوار ، کف و سقف می توانند بیش از 3 ساعت در برابر آتش مقاومت داشته باشند. مقاومت سیستم قاب چوبی سبک در برابر آتش به طور کلی به وسیله نصب تخته های گچی که تمامی سطح داخلی ساختمان را پوشانده است تامین می گردد. به این منظور در بساری از موارد لازم است که از تخته های گچی مقاوم در برابر آتش استفاده کرد. اجرای مناسب این تخته های گچی برای تامین مقاومت لازم در برابر آتش در راهروها ، راه پله ها ، راههای فرار آتش سوزی در نزدیکی شومینه ها ضروری است بر طبق جداول ارائه شده در آئین نامه ساختمانی کشور کانادا ، 1995 ، دیوارهای باربر و غیر باربر این سیستم ساختمانی با روش های متداول بین 45 دقیقه تا 2 ساعت می توانند در برابر آتش مقاومت داشته باشند.

رفتار چوب در برابر آتش :

مقاومت چوب در برابر آتش بستگی بسیار به حجم آن دارد.برابر آئین نامه های معتبر در کشورهای دارنده صنعت خانه سازی چوبی ، ابعاد سطح مقطع چوب سازه نباید از اندازه اسمی 10 × 5 سانتی متر کمتر باشد.در سطح چوب هنگام سوختن لایه ضخیمی از ذغال با مقاومت حرارتی زیاد تولید می شود که مانع از نفوذ حرارت به داخل چوب می شود. در نتیجه با تداوم آتش ضخامت لایه ذغال بیشتر شده و باعث افزایش زمان مقاومت چوب در برابر آتش می گردد. مقاومت باقی مانده یک عضو چوبی سازه در هنگام آتش سوزی برابر است با مقاومت سطح مقطع قسمتی از آن که هنوز ذغال نشده است بر خلاف سازه فولادی که مقاومت خود را با ازدیاد حرارت از دست می دهد.

سازه این سیستم ساختمانی، از چوب و فرآورده‌های چوبی تشکیل شده است و از آنجایی که چوب در برابر آتش آسیب پذیر است، تمامی سازه چوبی با مصالح نسوز پوشانده می‌شود. در اکثر موارد، تخته‌های گچی به عنوان لایه محافظ در برابر آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند بگونه ای که در اکثر ساختمان‌های چوبی تمامی سطح داخلی دیوارها و سقف‌ها با تخته‌های گچی پوشیده می‌شوند. گچ به واسطه آب تبلور (21 درصد) پايداري زيادي در برابر آتش دارد و به گونه‌اي گسترده به عنوان يك ماده عايق حرارت جهت حفاظت ستونها و اجزاي ساختماني فلزي و چوبی گسترش حرارت در سطح مقطع چوب در هنگام آتش‌سوزی وبي در هنگام آتش سوزي مورد استفاده قرار می‌گیرد.

yyy

چوب قابل اشتعال است ولی ذغال ایجاد شده در سطح چوب به واسطه خاصیت عایقکاری حرارتی خود از سرعت نفوذ آتش به درون چوب می‌کاهد و باعث پایداری بیشتر آن می‌گردد. بواسطه همین پدیده تیرهای چوبی قطور در آتش سوزیها مقاومت بمراتب بیشتری از خود نسبت به فولاد نشان داده‌اند.

از چوب فرآورده‌های فراوانی با خواص متنوع تهیه می‌شود که کاربرد بسیاری در صنایع گوناگون دارند. کار با چوب بسیار راحت است و به سادگی قابل استفاده در ساختمان میباشد. یکی از مهمترین خواص چوب در صنعت ساختمان قابلیت انطباق و شکل ‌پذیری آن است.

Untitledddwdwdwمقاومت چوب در آتش سوزی  نسبت به تیر آهن

منابع:

مقالات دکتر گنجه ای

استاندارد های سازه های چوبی در اتش  ASTM